INFORMATYKA EKONOMICZNA

Film promocyjny kierunku Informatyka Ekonomiczna

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w świecie. Jej wykorzystanie pozwala firmom, krajom i regionom przyspieszyć rozwój społeczny i gospodarczy. W Polsce od kilkunastu lat rośnie liczba firm IT, głównie powstają przedsiębiorstwa małe i mikro, choć głównymi rynkowymi graczami są wciąż firmy duże – międzynarodowe korporacje.

Kierunek Informatyka ekonomiczna o profilu praktycznym powstał w celu dopasowania programu kształcenia studentów do potrzeb rynku pracy w zakresie specjalistów IT. Absolwenci kierunku wyróżniają się doskonałym przygotowaniem w zakresie  programowania i zarządzania systemami informatycznymi. Pracują m.in. jako specjaliści sieciowi (projektujący, wdrażający, konserwujący, administrujący sieciami komputerowymi, np. administratorzy systemów baz danych). W trakcie studiów zdobywają następujące umiejętności:

  • programowanie;
  • znajomość metodyk Agile w zarządzaniu projektami;
  • testowanie oprogramowania, zarządzanie projektem;
  • zdolności analityczne oraz szereg tzw. kompetencji miękkich: nastawienie na rozwój techniczny, troska o jakość wykonywanej pracy, chęć uczenia się, umiejętność współpracy oraz zorganizowania własnej pracy i czasu, orientacja na cele.

Kierunek Informatyka ekonomiczna jest utworzony z myślą o ludziach otwartych i pragnących poszerzać swoje horyzonty. Jest to kierunek o charakterze innowacyjnym i zgodnym z zapotrzebowaniem gospodarki na absolwentów z obszaru IT.

ATUTY KIERUNKU:

  • Dostarcza szerokiej, rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie wykorzystania metod i narzędzi informatycznych w różnorodnych instytucjach.
  • Program nauczania jest przygotowany w taki sposób, aby poza wiedzą typowo informatyczną przybliżyć zagadnienia związane z funkcjonowaniem nowoczesnego biznesu.
  • Studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym przygotowują do profesjonalnego przeprowadzenia analizy istniejącego systemu informacyjnego i formułowania potrzeb dotyczących jego zmian, poprawnego wykonania projektu informatycznego i jego oprogramowanie przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi programistycznych, testowania opracowanej aplikacji oraz wdrożenia do eksploatacji i bieżącej konserwacji.

Wśród istotnych przedmiotów wymienić należy m.in.: Algorytmiczne podstawy programowania, Programowanie komputerów, Systemy operacyjne, Bazy danych, Programowanie wizualne aplikacji, Technologie sieciowe, Inżynieria oprogramowania, Komputerowe metody optymalizacji, Podstawy technologii internetowych, Projektowanie systemów informatycznych, Zarządzanie przedsięwzięciem informatycznym.

W ramach studiów I stopnia na kierunku oferowane są trzy specjalności:

Specjalność Bazy danych umożliwia studentom nabycie wiedzy i umiejętności związanych z projektowaniem i programowaniem baz danych oraz ich administrowaniem.

Specjalność Programowanie aplikacji biznesowych przygotowuje studenta do opracowywania i wdrażania aplikacji biznesowych.

Specjalność Analityka systemów informatycznych pozwala studentom nabyć wiedzę i umiejętności umożliwiające rozpoznanie zagadnienia przepływu informacji w firmie, konstrukcję modelu procesów biznesowych, które należy zinformatyzować oraz poznanie funkcjonowania konkretnych systemów przetwarzania informacji.

Studia na kierunku Informatyka mają charakter praktyczny, dlatego przedmioty realizowane w ramach programu tych studiów koncentrują się na praktycznych efektach kształcenia, umożliwiając zdobycie praktycznych umiejętności i wykreowanie pożądanych postaw oczekiwanych na rynku pracy.

Studia na kierunku Informatyka ekonomiczna prowadzone są we współpracy z firmami specjalizującymi się w produkcji i wdrażaniu aplikacji. Przedstawicielami tych firm są zatrudnieni w nich pracownicy UŁ, prowadzący zajęcia i opracowujący program studiów kierunku Informatyka ekonomiczna.

Studia dają podstawy do ubiegania się o certyfikaty: MOS (Microsoft Office Specialist) oraz MTA (Microsoft Technology Associate) m.in. w sferach: Infrastruktura IT, Developer, Baza danych.